Rodzajów gontów na współczesnym rynku jest naprawdę mnóstwo. Ostateczny wybór uzależniony jest najczęściej nie tylko od ogólnej konstrukcji dachu, ale i naszych indywidualnych preferencji estetycznych, budżetu którym dysponujemy, jak również podyktowany jest często także kwestiami ekologicznymi.

Zacznijmy od konstrukcji dachowej. Jak przekonują doświadczeni dekarze, gonty drewniane mają ograniczoną, bo naturalną twardość. Bitumiczne z kolei odznaczają się dużą giętkością. Jeśli zaś nasz dach nie wszędzie jest kanciasty – warto wykorzystać dachówki papy – z uwagi na ich uniwersalność dopasowania nawet do tych najbardziej nierównych kształtów.

Gonty drewniane są dużo droższe od bitumicznych, więc tu wybór z pewnością będzie prosty. Szczególnie zaś wówczas, gdy mowa o dostępie raczej do ograniczonego budżetu. Deski drewniane jednak są dużo trwalsze od bitumitu i pozostają rozwiązaniem zdecydowanie bardziej ekologicznym. Gonty wykonane z drewna dedykowane są też często domom pasywnym i zrównoważonym. Drewno pozostaje bowiem wciąż jednym z najbardziej trwałych materiałów ekologicznych.

Wielu inwestorów decyduje się wciąż na gonty z papy. Dlaczego? Tu przewaga budowana jest głównie w oparciu o niezwykle szeroką palet kolorów i kształtów. I choć gonty z papy nie są rozwiązaniem stricte ekologicznym, to polecane są głównie do inwestycji w których występują dachy o niecodziennych konstrukcjach.

Rozważając wybór gontów dachowych z pewnością warto poradzić się doświadczonych fachowców – i z nimi właśnie przedyskutować wszelkie interesujące nas kwestie i możliwości.