Okres zimowy to czas szczególny – powinniśmy wówczas bardziej na wszystko uważać i zastanawiać się nad tym, by zapewniać sobie i członkom najbliższej rodziny maksymalne bezpieczeństwo. O tym również mowa w warunkach domowych. A żeby w domu było całkiem bezpiecznie, warto do zimy przygotować także dach. I choć mroźne czasy i bardzo śnieżne pory roku raczej w ostatnim czasie omijają Polskę, to jest kilka czynników, o których należy pamiętać przed zimą.  Czynników związanych z dachem, oczywiście.

Drożność rynien i ich stan, to jeden z ważniejszych tematów związanych z konserwacją i przygotowaniem dachu na zimę. Nie dość, że trzeba sprawdzić ich drożność, warto zwrócić także uwagę na siłę mocowania i ich szczelność. Ważne, by woda nie dostawała się pod okap – w takim przypadku bowiem ryzyko uszkodzenia drewnianej konstrukcji dachu stale rośnie.

Sprawdzając szczelność rynien, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Te powstałe z PVC mogą być nieszczelne w miejscach łączenia. Gdy zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, najlepiej profilaktycznie nawet – wymienić uszczelki w łączeniach na nowe. Gdy przy naszym dachu zamontowane są z kolei rynny stalowe sprawdźmy, czy nie ma na nich oznak korozji. Gdy zauważymy nawet jej najmniejsze ogniska – warto skorzystać choćby z  farby antykorozyjnej.

Stan mocowania rynien również warto sprawdzić przed zimą. Jak to zrobić? Tu trzeba zwrócić uwagę na stan haków – czy nie są zerwane lub zbyt mocno poluzowane. W przypadku intensywnych opadów śniegu lub dużej ilości zalegającego lodu – ryzyko ich zerwania jest naprawdę duże.

Na co jeszcze warto zwrócić baczną uwagę? Będą to z pewnością wszystkie newralgiczne punkty dachu: kosze dachowe, obróbki blacharskie, jak również przejścia przez rynny. Jeśli po zbyt ulewnych deszczach pojawiają się jakieś przecieki, wówczas konieczna staje się nieraz nawet wymiana błędnie zamontowanych lub najzwyczajniej w świecie – zużytych elementów dachu. Nie można tego bagatelizować.